HISTORIE 

Enzymy byly využívány k lokální léčbě už od starověku, aniž by ovšem tehdy lidé věděli, že to, co zejména v tropickém ovoci léčí, jsou právě enzymy. Od padesátých let minulého století se začal prof. Max Wolf v USA systematicky věnovat výzkumu enzymů pro léčebné účely a položil základy nové léčebné metody – systémové enzymoterapii, která využívá působení směsí vybraných proteolytických (bílkoviny štěpících) enzymů na celý organizmus. Počátečními slabikami jeho jména a jména jeho spolupracovnice Heleny Benitezové byla první taková enzymová směs označena jako WoBe-enzymy – brzy poté Wobenzym. Německý vědec a podnikatel dr. Karl Ransberger, spolupracovník a přítel prof. Maxe Wolfa, poté zahájil ve firmě MUCOS Pharma GmbH v Mnichově průmyslovou výrobu tohoto léku – poprvé byl zaregistrován v tehdejším západním Německu v roce 1966. V roce 1991 byla v Praze založena společnost Biocentrum-E (E jako „enzym“), která se stala centrem pro rozvoj systémové enzymoterapie nejenom v tehdejším Československu, ale pro celou střední a východní Evropu. Ještě v témže roce byl v Československu zaregistrován lék Wobenzym, letos tedy slaví na našem trhu už své třicáté jubileum. V následujících letech došlo k přestěhování společnosti z Prahy do Průhonic a jejímu přejmenování na MUCOS Pharma CZ, s. r. o. Do druhé poloviny devadesátých let 20. století založila své dceřiné společnosti anebo zastoupení ve 14 dalších státech střední a východní Evropy. Od roku 2016 byla MUCOS Pharma CZ součástí nadnárodní společnosti Atrium Innovations se sídlem v Montrealu, která byla v březnu 2018 zařazena pod společnost Nestlé Health Science. V následujících 2 letech došlo ke změně organizační struktury jednotlivých zahraničních zastoupení a MUCOS Pharma CZ v současné době operuje na území ČR a Slovenska. Začátkem roku 2021 se jejím vlastníkem stala společnost Nestlé Česko s.r.o. Nadále probíhá pracovní i organizační sbližování se zaměstnanci Nestlé Heealth Science CZ a SK, kteří působí v oblasti speciální výživy pro lékařské účely. MUCOS Pharma CZ má v České republice 40 zaměstnanců včetně reprezentantů firmy v regionech. Za jeden jediný rok se v ČR prodá přes 200 000 balení Wobenzymu, to znamená, že si tento lék koupí cca 150 000 lidí. Mnozí z nich si ho v posledních letech kupují opakovaně, což nejlépe potvrzuje spokojenost zákazníka s účinkem léku. 

INOVACE 

Lék Wobenzym patří k nejstarším účinným, stále ještě používaným lékům na světě. Inovace léku je velmi složitá záležitost. Přesto v uplynulých letech Wobenzym prošel snad možná nejvýraznějšími změnami ve své dosavadní historii. V roce 2017 byly uvedeny na trh inovované tablety Wobenzymu. Přinesly několik zásadních výhod: menší velikost tablet zejména pro snazší polykání, tablety nejsou potažené cukrem a jsou tak ještě více přizpůsobeny i pro diabetické pacienty, jsou bez chuti a bez vůně a zmenšil se rozměr největšího balení. O rok později přišla další novinka v podobě malé dózy s 300 tabletami Wobenzymu jako ideální velikost balení pro cestování a aktivní životní styl. Šlo o reakci na přání zákazníků, kteří si Wobenzym berou s sebou na dovolenou.

HODNOTA ZNAČKY 

Lék Wobenzym je jedinečný produkt na farmaceutickém trhu. Jen málo léků se může pochlubit pětapadesátiletou historií a tím, že jsou přitom stále více oblíbeny a prodávány. Wobenzym je na českém trhu, vyjádřeno finančním objemem, mezi všemi volně prodejnými léky dlouhodobě na druhém až třetím místě. Pomáhá všem skupinám obyvatel – ženám i mužům, dětem i seniorům. Jeho jedinečnost spočívá také v tom, že zatímco naprostá většina jiných léků pomáhá vždy pouze v jedné indikaci, Wobenzym je možné použít při celé řadě různých zdravotních potíží. Působí proti zánětům, ať jsou kdekoliv v těle, posiluje oslabenou imunitu. Díky tomu také výrazně urychluje hojení po úrazech a operacích. A především – prostě pomáhá. Svou spokojenost s ním v nezávislých výzkumech vyjádřilo téměř devadesát procent zákazníků, což je u léků, kdy pacient reaguje do značné míry individuálně, mimořádně vysoký podíl. Wobenzym je brand, který má v Česku ve své nabídce každá lékárna, a téměř každý dospělý Čech ho zná. Potvrzuje to i opakované udělení ceny Superbrands.

KOMUNIKACE A ÚSPĚCHY 

Základním krédem společnosti MUCOS Pharma CZ je, že pouze informovaný pacient se může svobodně rozhodovat o vlastní léčbě. Proto společnost klade mimořádný důraz na vzdělávání lékařů, lékárníků a zejména pacientů. Letáky, brožury, plakáty, spoty na LCD displejích i další komunikační materiály jsou tam, kde mohou zákazníkovi pomoci – v nemocnicích, čekárnách ordinací a lékárnách i na internetu a Facebooku. Základem úspěchu je všestranný marketing, vzájemná kombinace nejrůznějších kanálů – od tisku přes rozhlas a televizi až po nejmodernější digitální média. Pacient se musí dozvědět o léku Wobenzym všude, kde to potřebuje (tzv. permanentní marketing). Kromě toho souběžně s ním probíhají sezónní kampaně, z nichž v poslední době je zvlášť úspěšná kampaň před Vánoci. Vždy od listopadu končícího roku do poloviny ledna následujícího roku zákazník, který si v lékárně zakoupí velké balení Wobenzymu 800 tablet, má nárok na získání dárku navíc v hodnotě několika set korun. V předcházejících letech to bylo formou poukazu, loni dostal dárek přímo v lékárně. Že tato kampaň funguje, svědčí nejen opakovaně výrazně vyšší prodeje Wobenzymu v závěru roku, ale i to, že je v prosinci vůbec nejprodávanějším volně prodejným lékem na trhu.

Kontakty

Naše adresa:

MUCOS Pharma CZ s.r.o.
Uhříněveská 448
252 43  Průhonice

Praha – západ
Česká republika

Firma MUCOS Pharma CZ s.r.o. je zapsaná v OR vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 1987
IČO: 18630138
DIČ: CZ18630138
ČSOB a.s., Praha – č.ú.: 2800984/0300