U jakých onemocnění mohou léky pro systémovou enzymoterapii pomoci?

Ve stručném informačním materiálu nelze samozřejmě vyjmenovat celou škálu onemocnění, u kterých se uplatňuje zánět, otok, nebo porucha imunity, a kde všude tedy lze léčbu systémovou enzymoterapií doporučit. Poraďte se s lékařem o vhodné léčbě vašeho onemocnění. Před zahájením léčby si pozorně přečtěte příbalovou informaci. Případné nežádoucí účinky konzultujte se svým lékařem nebo lékárníkem.

Záněty v oblasti nosu, krku a uší, horních a dolních dýchacích cest

Jsou to velmi častá onemocnění především dětského věku, ale nevyhnou se ani dospělým. U některých jedinců se často opakují a mohou přecházet do chronického stádia. Například záněty vedlejších nosních dutin (sinusitidy) jsou onemocnění, která se vyskytují velmi často u lidí s nějakou anatomickou odchylkou v této oblasti nebo s oslabeným imunitním systémem. Při léčbě jsou často nezbytné nepříjemné punkce a podávání antibiotik. Stejně nepříjemným onemocněním je zánět středouší. Při častém opakování může být jeho následkem poškození sluchu. Léky systémové enzymoterapie působí podpůrně u všech těchto onemocnění proti otoku sliznice, zlepšují odtok a transport hlenu. U zánětů průdušek dochází vlivem enzymoterapie ke zkapalnění hustého hlenu a k jeho lepšímu odkašlávání. Ve všech uvedených případech se enzymová léčba uplatňuje při optimalizaci zánětlivého procesu, zvyšováním koncentrací antibiotik ve tkáních a zlepšením celkové imunity.  

Dávkování: Při zánětech v oblasti uší, nosu, krku, horních i dolních dýchacích cest se podává Wobenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 5 dražé denně až do odeznění příznaků (v počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce) nebo Phlogenzym v dávce 3 x 2 tablety denně. Při těžkém průběhu onemocnění nebo v počátku léčby akutního zánětu lze užívat Phlogenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 4 tablety denně. U zánětlivých onemocnění Wobenzym ani Phlogenzym nenahrazují léčbu antibiotiky, ale zvyšují její účinnost.

Urologická a andrologická onemocnění (onemocnění močového ústrojí a mužských pohlavních orgánů)

Léky systémové enzymoterapie se uplatňují i v léčbě zánětů močových cest, které se četností výskytu řadí hned za záněty dýchacích cest. Již relativně mladí muži kolem čtyřiceti let mohou mít problémy se zbytněním prostaty (předstojné žlázy) a jejími záněty. Záněty prostaty často přecházejí do chronicity a jsou doprovázeny celou řadou obtíží (např. bolestmi při močení, bolestmi a tlakem za stydkou kostí, obtížemi v sexuálním životě atd.). Léčba léky systémové enzymoterapie (podle povahy onemocnění v kombinaci s antibiotiky nebo i bez nich) napomáhá vyléčení nebo výraznému ústupu obtíží.  

Dávkování: Při zánětech močových cest, prostaty (předstojné žlázy) se podává Wobenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 5 dražé denně až do odeznění příznaků (v počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce) nebo Phlogenzym v dávce 3 x 2. Při těžkém průběhu onemocnění nebo v počátku léčby akutního zánětu lze užívat Phlogenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 4 tablety denně. V počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce. U zánětlivých onemocnění Wobenzym ani Phlogenzym nenahrazují léčbu antibiotiky, ale zvyšují její účinnost.

Gynekologická onemocnění (onemocnění ženských pohlavních orgánů)

Zánět je nejčastější problém, se kterým se ženy objevují v ordinaci gynekologa. Mohou to být záněty zevních pohlavních orgánů (pochvy) i záněty pohlavních orgánů vnitřních – vejcovodů, vaječníků a dělohy. V poslední době přibývá výskytu chronických zánětů se všemi jejich důsledky – chronickými bolestmi, srůsty i neplodností. Kombinace systémové enzymoterapie s antibiotiky významně zvyšuje účinnost léčby těchto zánětů. Mnoho žen trápí bolesti v prsou s tvorbou zduření a zatvrdlin v mléčné žláze. Tyto obtíže se často zvýrazňují v období před menstruací. Obvykle se jedná o dysplastické změny v prsní žláze podmíněné hormonální nerovnováhou - takzvanou fibrocystickou mastopatii, která se vyznačuje tvorbou cyst a přibýváním fibrózního vaziva v prsní žláze. Pokud odborný lékař kompletním vyšetřením potvrdí diagnózu tohoto onemocnění, je vhodná léčba enzymovými preparáty. Úspěšnost této léčby potvrdily i kontrolované klinické studie.   

Dávkování: Při zánětech v oblasti ženských pohlavní orgánů se podává Wobenzym v dávce 3 x 3 až 3 x 5 dražé Wobenzymu denně až do odeznění příznaků (v počátku léčby dáváme přednost vyšší dávce) nebo Phlogenzym v dávce 3 x 2 tablety denně. Při těžkém průběhu onemocnění nebo v počátku léčby akutního zánětu lze užívat 3 x 3 až 3 x 4 tablety Phlogenzymu denně. U zánětlivých onemocnění Wobenzym ani Phlogenzym nenahrazují léčbu antibiotiky, ale zvyšují její účinnost. Při fibrocystické mastopatii se užívá 2 x 10 nebo 3 x 7 dražé Wobenzymu denně nejméně po dobu 6 týdnů. Před začátkem léčby je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem!

Cévní onemocnění

Vedle schopnosti optimalizovat průběh zánětu a redukovat otoky, ovlivňují léky systémové enzymoterapie některé vlastnosti krve (např. zlepšují její tekutost, omezují shlukování červených krvinek a krevních destiček). To vše působí prospěšně při léčení různých cévních onemocnění. Uplatňují se nejen jako součást léčby akutních zánětů povrchových žil, ale pomáhají také pacientům, u kterých po opakovaných zánětech žil (potrombotický syndrom) přetrvávají dlouhodobé obtíže - zejména otoky a bolesti v končetinách při větší námaze, které omezují jejich výkonnost. Při poškození lymfatických cév se z nejrůznějších příčin objevuje lymfatický otok (lymfedém). Wobenzym je významnou součástí jeho léčby.  

Dávkování: Záněty povrchových žil – doporučuje se Wobenzym v dávce 3 x 5 až 3 x 7 dražé po dobu 2 – 3 týdnů. Rovněž je možné podávat Phlogenzym 3 x 2 až 3 x 3 – 4 tablety denně. Léky systémové enzymoterapie je možné podávat současně s léky na úpravu srážlivosti krve v tabletách. Je však nutné poradit se s lékařem. Potrombotický syndrom – 3 x 5 – 3 x 10 dražé Wobenzymu po dobu 5 – 6 týdnů. V počátku léčby volíme spíše vyšší dávky. Lymfedém

Lymfatické otoky (lymfedém)

Lymfedém vzniká poškozením lymfatických (mízních) cest např. opakovanými záněty (záněty žil dolních končetin, erysipel neboli růže), po operaci nebo ozařování (příkladem je lymfedém horní končetiny po terapii zhoubných nádorů prsu). Postižení lymfatických cév může být i vrozené. V postižené oblasti je porušen oběh lymfy, dochází k ucpávání mízních cév a hromadění lymfy ve tkáních; do mezibuněčného prostoru unikají bílkoviny, které na sebe vážou další tekutinu a později vznikají zánětlivé změny. Při postižení končetiny může vystupňovaný lymfedém vážně omezovat její funkci. Na rozdíl od jiných léků, které pouze zlepšují funkci žilního systému a jen mírně urychlují odtok lymfy zbylými lymfatickými cestami, léky systémové enzymoterapie obnovují průchodnost lymfatických cév, odstraňují nežádoucí bílkovinné látky z mezibuněčného prostoru a tlumí zánětlivý proces. Nejvíce se osvědčuje komplexní léčba lymfedému Wobenzymem v kombinaci s různými fyzioterapeutickými postupy (bandážování, manuální lymfodrenáž, přístrojová lymfodrenáž, speciální cvičení, atd.). Léčba lymfedému má být zahájena v jeho časném stadiu, pak má největší šanci na úspěch.  

Dávkování: Léčba lymfedému Wobenzymem musí být dlouhodobá. Před jejím zahájením je nutné poradit se s ošetřujícím lékařem. Obvykle se začíná dávkou 2 x 10 nebo 3 x 7 dražé denně (po dobu 4 - 5 týdnů), potom se snižuje na 3 x 5 až 3 x 3 draže denně (nejméně 8 týdnů). Wobenzym je v indikaci lymfedém po operaci pro nádorové onemocnění částečně hrazen pojišťovnou.

Záněty a bolesti kloubů, šlach a svalů

Degenerativní onemocnění kloubů (artróza), které se objevuje s přibývajícím věkem, postihuje především nosné klouby (koleno, kyčel), ale i další klouby. Velké potíže, především bolesti, ale i vznik výpotku a  omezení hybnosti kloubu, provázejí artrózu při zánětlivé aktivaci. Po léčbě systémovou enzymoterapií ustupují projevy zánětu, významně se snižuje klidová a námahová bolestivost a ranní ztuhlost. Jestliže nemocný trpí revmatoidní artritidou (progresivní polyartritidou - onemocnění kloubů, na kterém se podílí porucha imunity - autoimunita), mohou být léky systémové enzymoterapie také součástí léčby tohoto onemocnění. Snižují otoky a bolesti kloubů, zlepšují jejich celkovou hybnost. Léky systémové enzymoterapie mohou být vhodnou léčebnou alternativou u těch pacientů, kteří nemohou užívat klasické antirevmatické léky. Zařazení léků systémové enzymoterapie do komplexní léčby může napomoci ke snížení dávek ostatních agresivnějších léků. Dalším častým onemocněním, kde se léky systémové enzymoterapie uplatňují, jsou záněty měkkých mimokloubních tkání – šlach, svalů a dalších složek pohybového aparátu (např. “tenisový loket”, “zamrzlé” rameno, zánět Achillovy šlachy).  

Dávkování: Zánětlivá aktivace artrózy - Wobenzym 3 x 6 dražé denně po dobu 5-6 týdnů. Phlogenzym v dávce 3 x 2 tablety denně. Při těžkém průběhu onemocnění nebo v počátku léčby zánětu lze užívat 3 x 3 až 3 x 4 tablety Phlogenzymu denně. Revmatoidní artritida - Wobenzym 3 x 5 dražé denně po dobu 5-6 měsíců¨nebo Phlogenzym 3 x 2 tablety denně po dobu 6-9 měsíců.. Revmatismus měkkých tkání - Wobenzym 3 x 5 dražé denně nejméně po dobu 3-4 týdnů nebo Phlogenzym v dávce 3 x 2 tablety denně. Při těžkém průběhu onemocnění nebo v počátku léčby zánětu lze užívat 3 x 3 až 3 x 4 tablety Phlogenzymu denně.

Poranění, úrazy a pooperační stavy

Poranění a úrazy Různě závažná poranění a úrazy doprovázejí běžný život, rekreační i profesionální sport. Při nich se pravidelně dostaví otok, zánět a bolest. Včasné podávání léků systémové enzymoterapie v těchto případech výrazně urychluje vstřebávání otoku, krevních výronů a podlitin, ústup zánětlivých změn a tím i bolesti. Zkracuje se tak až na polovinu doba hojení, pracovní neschopnost a výpadek z tréninku. Vysoká tělesná námaha při náročných sportovních výkonech vede často k přetěžování šlach a svalů a k mikrotraumatům pohybového aparátu. Léky systémové enzymoterapie zde urychlují regeneraci organizmu. Zlepšují prokrvení svalů a využití kyslíku ve tkáních a usnadňují odbourávání nežádoucích metabolitů. Při preventivním podávání snižují léky systémové enzymoterapie závažnost případných poškození a zlepšuje jejich hojení. Nikoliv náhodou se Wobenzym a Phlogenzym staly standardní preventivní i léčebnou součástí zdravotní péče mnoha sportovců. Netrénovaným jedincům pak pomáhají zvládnout následky zvýšené zátěže.  

Dávkování: Poúrazové stavy (naražení, podvrtnutí, vykloubení, zlomeniny) - doporučujeme zahájit léčbu co nejdříve po úrazu dávkou 3 x 5 až 3 x 10 dražé Wobenzymu denně. Vyšší dávky volíme tam, kde je žádoucí rychlé vstřebání otoku nebo krevního výronu či podlitiny. Podle ústupu obtíží (7 - 10 dní) dávku postupně snižujeme na 3 x 3 dražé denně, kterou podáváme až do úplného vymizení příznaků. Rovněž můžeme podávat Phlogenzym, kde je v počátku léčení poúrazových stavů vhodná dávka 3 x 3 až 3 x 4 tablety. Po odeznění akutního stavu ji snižujeme na 3 x 2 tablety až do odeznění příznaků. Tato léčba úrazových stavů ale nenahrazuje řádné lékařské vyšetření a ošetření.  

Pooperační stavy I každý sebemenší operační výkon - např. trhání zubu - je také “poraněním”, na které organizmus reaguje otokem, bolestí a zánětem. I zde systémová enzymoterapie zkrátí období obtíží, urychlí hojení a snižuje riziko komplikací. U plastických operací je úspěšné a rychlé hojení zárukou dobrého kosmetického efektu.  Při plánovaných operačních výkonech je vhodné zahájit podávání systémové enzymoterapie už 2 - 3 dny před výkonem. Užívání systémové enzymoterapie v souvislosti s operací je vždy nutné konzultovat s ošetřujícím lékařem !  

Dávkování: Pooperační stavy - doporučujeme zahájit léčbu dávkou 3 x 5 až 3 x 10 dražé Wobenzymu denně. Vyšší dávky volíme tam, kde je žádoucí rychlé vstřebání otoku nebo krevního výronu či podlitiny. Podle ústupu obtíží (7 - 10 dní) dávku postupně snižujeme na 3 x 3 dražé denně, kterou podáváme až do úplného vymizení příznaků. Rovněž můžeme podávat Phlogenzym, kde je v počátku léčení pooperačních stavů vhodná dávka 3 x 3 až 3 x 4 tablety. Postupně snižujeme podle stavu na 3 x 2 tablety, které podáváme až odeznění příznaků.