MUCOS Pharma CZ

Enzymy urychlují hojivý proces po vytržení zubu
Oteklá tvář nemusí být!

Gesundheit heute 1997, Heft 4 Juli-August 1997 - G 9629


Nikdo nerad sedí u zubaře a málokdo je přes umrtvení ušetřen bolesti, když už musí být zub vytržen. To nejhorší na vytržení zubu ale přichází až po vlastním zákroku, protože jde o opravdové poranění těla. Krvácející rána zeje v čelisti, vysoce náchylná pro záněty a tak citlivá, že oblast kolem ní silně nateče. Následek: oteklá tvář a bolesti, které často trvají až 7 dní.
To všechno nemusí být. Moderní zubní lékařství kráčí novými cestami. Už před zákrokem mnoho zubařů podává svým pacientům enzymové preparáty, aby hojivý proces začal bezprostředně po operaci a postupoval rychleji.
Co jsou enzymy? Jsou to biokatalyzátory - tedy látky, které urychlují a vůbec umožňují proces výměny látek v našem těle. Bez enzymů by život nebyl myslitelný. Enzymy se účastní téměř všech biologických procesů v těle, především dýchání, růstu, trávení, srážení krve a hojení. Za oba poslední uvedené procesy "odpovídají" enzymy bromelain a trypsin, které působí po vytržení zubu v čelistní ráně a zkracují tak potíže po zákroku. Nebezpečí infekce rány bakteriemi v ústech je přitom velmi malé, protože enzymy napadají každého vetřelce jako zdravotní policie.
Odpovídající výživou bohatou na enzymy (dříve se jim říkalo také fermenty) by byla řada hojivých procesů určitě už předem urychlena. Potraviny bohaté na enzymy jsou: syrové, zralé ovoce, zelenina, saláty, klíčky, papaja, ananas, mango. Protože ale řada zvlášť důležitých enzymů je "ukryta" v potravinách, které nepatří do středoevropského jídelníčku, musí se získávat složitým zpracováním. Farmaceutický průmysl například dováží prášek z ananasové šťávy k získání bromelainu a latex z plodů papaje k získání enzymu papain.
Výsledkem jsou enzymové preparáty v podobě injekcí, mastí anebo dražé, přičemž velmi záleží na jejich složení a vzájemném poměru jednotlivých složek. Příkladem pro takový "všestranný lék" je Wobenzym - v podobě dražé a opatřen ochrannou vrstvou, aby se jeho aktivní látky nerozložily už žaludečnírni šťávami, ale až tam, kde jsou nejúčinnější: ve střevě.
Díky tomu lze hojení rány, např. po odstranění zubu moudrosti, optimálně naprogramovat už před vlastním zákrokem. Dr. Kurt Vinzenz, čelistní chirurg a primář Nové evangelické nemocnice ve Vídni, udělal následující zkoušku: v dvojitě slepé studii s 80 pacienty se zubem moudrosti dal polovině z nich preventivně před operací enzymová dražé. Druhá polovina dostala placebo (dražé stejného vzhledu a chuti, ale bez aktivních látek). U pacientů, kteří preventivně užívali enzymy, probíhalo hojení rány po vytrženi zubu moudrosti podstatně rychleji.

Chcete zobrazit informace, které jsou určeny výhradně odborníkům (podle § 2a zákona č. 40/1995 Sb., o regulaci reklamy, v platném znění), tedy osobám oprávněným léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat.
  1. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že jsem odborníkem, tedy osobou oprávněnou léčivé přípravy vydávat či předepisovat. V případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  2. Kliknutím na tlačítko "ANO" výslovně prohlašuji a potvrzuji, že je mi známa definice odborníka. V případě, že nikoliv nebo v případě, že nepatříte mezi osoby oprávněné léčivé přípravky předepisovat, nebo vydávat, opusťte prosím tyto stránky stisknutím tlačítka NE.
  3. Pro případ, že nejsem odborníkem, pak jsem seznámen s riziky, kterým se vystavuji v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům, přičemž tato rizika zcela akceptuji.
Přejete-li si pokračovat a tím potvrdit, že jste tímto odborníkem, stiskněte ANO.