Dzupina A., 1 Dzupina M., 2 Morvay P. 1
Oddělení vnitřní medicíny1 a imunoalergie2, Městská nemocnice Bardejov, Slovenská republika
42nd Annual World Congress - ICA¢ 2000, June 25-30, San Diego, California
498 KA
Účel
Cílem naší studie bylo ověřit účinek komplexní dekongestivní terapie (CDT) na maligní lymfedém u 2 pacientů s Kaposiho sarkomem, klasické formy, HIV negativních, s dobou trvání 3 roky.
Materiál a metody
Byli sledováni dva pacienti s tříletou historií lymfedému stádia II a III způsobeného Kaposiho sarkomem (HIV negativní, diagnostikovány kožní biopsií, bez orgánových poškození, manifestovány na kůži končetin, dle TIS klasifikace nízké riziko). Kromě standardní onkologické terapie Interferonem alfa-2a byly pacienti léčeni CDT, manuální lymfodrenáží, krátkými strečovými bandážemi, terapií pneumatickou kompresí a medikamentózní terapií Wobenzymem ve standardních dávkách.
Výsledky
Naše studie demonstrovala střední redukci edému dolních končetin o 32% a 38% stanovenou počítačovou analýzou objemu končetiny s měřením obvodu. Úbytek subjektivních symptomů, stanoven pomocí standardního dotazníku, byl 25 a 28 bodů.
Diskuse
Klasický Kaposiho sarkom je systémový cévní nádor neznámého původu s mnohočetnými ohnisky a tendencí zvředovatět a erodovat kůži v časných stádiích. Pomalé zvětšování velikosti může zapřičinit tvorbu plátů s obstrukcí lymfatických cév a uzlin a rozvoj maligního lymfedému, který dobře reaguje na terapii. Odlišný názor na CDT u pacientů s maligním lymfedémem manifestujícím se bolestí, rychlým rozvojem, kontinuální progresí, centrální lokalizací původního otoku a ztuhlosti, se v literatuře nevyskytuje. Ve studii byli pozorováni dva pacienti s velmi dobrou reakcí na terapii a bez postupu nemoci.
Závěr
CDT u pacientů s Kaposiho sarkomem vedla k úbytku subjektivních symptomů i objektivních parametrů. Žádné nepříznivé účinky terapie nebyly pozorovány.